Legyen szerelmes az egszsgrt!
2005.07.04. 18:17
Aki volt mr szerelmes, az tudja mennyire msodlagoss vlik minden, ami a szerelmen kvl van. Mennyire nlklzhetõv vlnak az addig legfontosabbnak tartott dolgok is. A kiegyenslyozott kapcsolat akr a felhõkig is felemelhet, egy rossz szerelem azonban betegg tehet.
Mindenki ltott mr szerelmes prokat, akik majd kicsattantak az leterõtõl, akiknek mellkasa csak gy dagadt az nbizalomtl s cseppet sem zavarta õket a klvilg irigyeink tekintete. A boldogsg ugyanis folyamatosan krelja a pozitv gondolatokat. A prkapcsolatban lõ embereknl kimutattk az gynevezett boldogsghormont, az endorfint. Ez segti a test regenerldst betegsg esetn. A pozitv gondolatok pedig segtik feloldani a feszltsget s lebontjk a szervezetnkben felhalmozdott norepinefrint vagyis stresszhormont. Ha kicsit odafigyeltnk, szrevehettk, hogy testnk jobban mûkdik, amikor szerelmesek vagyunk. Energival teltnek rezzk magunkat, alvsszksgletnk cskken, fizikai teljestmnynk nõ. A bõrnk megszpl, s majd kicsattanunk az egszsgtõl. A boldog prkapcsolat a hossz let egyik zloga is. Az Egyeslt llamokban vgeztek egy ksrletet, ami bebizonytotta, hogy az egyedl lõk elhallozsnak kockzata ktszer akkora, mint a kapcsolatban lõk.
Amennyire j hatsa van egy j kapcsolatnak ppen annyira veszlyes lehet egy rossz viszony. A pozitv rzsek helyt ilyenkor olyan emcik veszik t, mint az elveszettsg rzse, frusztrltsg, ellensgeskeds az nbecsls s ntudatossg elvesztse. Az ilyen negatv rzsek elhatalmasodsa betegsghez is vezethet. A vlsgnak klnbzõ tnetei vannak, amelyek nemcsak lelki gytrõdssel jrnak, hanem testi tnetekben is megnyilvnulnak.
A figyelmeztetõ jelek nagyon hamar jelentkeznek. A vlsghelyzetet a tudatalattink sokkal hamarabb jelzi, mint hogy az tudatoss vlna. A testi reakciink teht mr azelõtt rulkodnak flelmeinkrõl, hogy egyltaln kpesek lennnk megfogalmazni azokat. A rossz vagy knyelmetlen kapcsolat elsõ figyelmeztetõ jele az elveszettsg rzse. Ez all mindenki prblja kivonni magt, evssel, alkohollal, esetleg droggal. Az immunrendszer legyengl, knnyebben kapunk meg betegsgeket. Az elveszettsg egy idõ utn flelemm vlik. A rossz kapcsolatban lõk elkezdenek flni a jvõtõl, a lehetsges vltozsoktl, az addig megkrdõjelezhetetlennek hitt bizalom meginog. A jellemzõ testi tnetek a fejfjs, gyomorpanaszok, bõrbetegsgek. A flelem egy idõ utn tcsap vdekezsbe, ellensgeskedsbe s agresszivitsba. Ilyenkor nha bossztervek szletnek, negatv fantzilsok fokozzk az amgy is pattansig feszlt hangulatot. A zaklatottsg negatv hatssal van az rrendszerre s a szvmûkdsre. A folyamatos fagyos hangulat egy idõ utn frusztrltt teszi a partnereket, ami egyenes t a depresszihoz. Az addig ritkn tapasztalt keserû szjz llandv vlik. A folyamatos elgedetlensg s negatv rzsek egyenes kvetkezmnye az nbecsls elvesztse. Az alacsony nrtkelõk pedig ltalban borsan szemllik a vilgot maguk krl s az egykori boldog kapcsolatbl nem marad semmi csak a remnytelensg.
Szerencsre nem minden kapcsolat romlik el ennyire, vannak akik mr az elejn fell tudnak kerekedni a problmkon. A kapcsolatrt nagyon sokat tehetnk, ha a mindennapokban felhalmozdott feszltsget nem kedvesnkn vezetjk le. Teht prbljunk meg minden nap laztani ktszer tz percet, hallgassunk szabadidõnkben zent. Prbljunk meg minl tbb idõt jkedvûen eltlteni, s minl tbbet nevetni. Ezzel nemcsak kapcsolatunkat, hanem egszsgnket is vjuk. Gyakori problma a hoszabb ideje egytt lõ proknl, hogy a kezdeti lngol szerelem elmlik, azt a megszoks vltja fel, a kapcsolat ellaposodik, amit flrelpsek, fltkenykeds, szakts kvethet. Ahhoz, hogy kapcsolatunk rdekesebb legyen, nemcsak prunknak kell megvltoznia, ne csak benne keressk a hibt. Tegye fel magnak a krdst: mennyiben vagyok ms most mint annakidejn, a kezdetekkor? Ugyanannyit adok magamra, mindig csinos, polt vagyok otthon is? Ha gy gondolja, hogy nem, szaktson idõt nmagra. Fiatalodni persze lehetetlen, de az poltsg, az ignyessg nem korhoz vagy nemhez kttt dolog.
Vizsglja meg: Ugyanolyan õszintk-e egymshoz, ugyangy meg tudjk beszlni rzseinket, mint kezdetben? Ha nem, akkor vajon mi s mirt vltozott meg? Beszljk ezt meg, hallgassa meg prja vlemnyt figyelmesen! Mindannyiunknak szksge van arra, hogy ki tudjuk beszlni magunkat, de ha unott arccal, vagy trelmetlenl hallgatjk, vagy mst csinlnak kzben, akkor az õszinte rzelmek kifejezstõl brkinek hamar elmegy a kedve. Erre ha szksges figyelmeztesse trst is!
Vegye komolyan partnert! Ha elkezdi valami rdekelni, amit nem tart olyan fontosnak, prblja megrteni, mi lehet abban az rdekes, a j, a hasznos. n is vrja el, hogy prja tiszteletben tartsa hobbijt, kedvtelseit. Ha panaszkodik valamire, vagy valakire ne intzze el egy legyintssel, mert legkzelebb mr nem nhz fordul.
Sokaknak akkor jutnak eszkbe a legjobb tletek, hogy mit kellett volna tennik, amikor kiderl, hogy prjuk mr mst szeret. Lehet elõre is gondolkozni ezen, s akkor mg semmi sem ksõ! Sok megcsalt frfi s nõ akkor kezd el csbtan viselkedni, figyelmesnek lenni, amikor ez mr inkbb visszatetszõ, terhes a msik fl szmra. Ne vrjuk meg ezt az idõt, knyeztessk prunkat gy, mint az elejn. Ismerjk meg, s ismerjk el trsunk rtkeit, hogy ezeknek az rtkeknek a ltezsre ne akkor kelljen rdbbennnk, amikor mr elvesztettk.
|